An ideal climate with Powerful units K48UXR-727P
● Powerful units with high cooling and heating capacity
● Lightweight design, intelligent design
● Longer battery life, meeting the need for a full night’s sleep
● Energy saving/lightweight/quiet
● Split structure, bottom mounted
● Energy saving and low consumption, quality assurance
● The company has passed the automotive industry IATF16949 certification
Category:
Product specification
Rated input voltage: 48V DC
Rated current(Heating mode)
17.5A
Rated current(Cooling mode)
23A
Rated input power(Heating mode)
840W
Rated input power(Cooling mode)
1100W Rated Heating capacity
2700W/9215BTU
Rated Cooling capacity
2800W/9554 BTU
Temp Range:  17-30°C
Refrigerant type: R407C
Weight of outdoor unit: 23.0kg
Weight of indoor unit: 7.0kg
Indoor unit can be selected:
DC-AC Inverter and charge in one
● Choose KME pallet type air conditioner , more solar panels can be installed on the roof
Indoor unit
● Four high-efficiency vehicle air outlets , all of which can be adjusted independently;
Refrigerant pipe
● High-strength vehicle rubber pipe from famous German brands,anti-vibration,anti-aging;
● Length of pipe can be customized;
Outdoor unit
● Small volume , Install easily;
● IP Grade: IPX7 (can be soaked for 30 minutes in a meter of water);
● Meet 4.5g vibration acceleration;
● The height of vehicles isn't increased by pallet type outdoor units;
Advantages of KME vehicle DC inverter air conditioner
01.DC power supply
02. Energy saving
Intelligent energy-saving control technology; low power consumption can meet the user's long-term battery life needs. The instantaneous starting current is <3A, and the battery can be protected from the impact of large current.